Yiğitler Mahallesi - Avşa Adası

Yiğitler Mahallesi Genel bilgiler


Yiğitler Mahallesi:

Marmara Denizinde bir ada olan Avşa Adası, üç mahalleye bölünmüştür. Adanın doğusunda kalan alan, sınırları: Büyülübağ Fabrikası & Tozan - Kumtur - Atanaş Burnu Yiğitler Mahallesi olarak belirlenmiştir.

Yiğitler Mahallesi Avşa Adası

Avşa Belde Belediyesi 2014 seçimleri sonrası kapatılmış, Balıkesir ili Marmara Adalar ilçesine bağlanmıştır. Avşa Adası Nüfusu 2014 yılına kadar tek nüfus sayılıyordu, 2014 yılından sonra 3 mahalle ayrı ayrı sayılmaktadır. Son sayımlarda Yiğitler Mahallesi nüfusu, nüfus adrese dayalı kayıt sistemine bağlı olarak 645 olarak hesaplanmış, geçen seneye göre %10 artış göstermiştir.

Yiğitler Mahallesi belediyecilik hizmetleri için: Marmara Adalar Belediyesi Avşa Ek Hizmet binası faaliyetlerine devam etmektedir.

Adanın parlayan yıldızı, son yılların turizmde en gelişen mahallesidir. Özellikle havuzlu oteller ve yeni açılan tesisleriyle ön plana çıkmaktadır.

Yiğitler Limanı, Ali Baba Türbesi, Mehmet Ağa Türbesi, Yiğitler Halk Pazarı mahalle dahilinde olan yerlerdir.

Adanın en fazla plajı Yiğitler Mahallesinde bulunmaktadır, bunlar:

Yiğitler Mahallesi 1

Yiğitler Plajı, Altınkum Plajı, Karadut Plajı, Çokincir Plajı, Bayraklı Plajı, Küçük Liman Plajı, Atanaş Plajı, Sandıklı Plajı, Küllüyalı Plajı, Kunduz Suyu, Ali Dede Koyu, Kumtur Plajı, Kavaleros Plajı'dır.

Yiğitler Mahallesi 2

Yiğitler Mahallesi 3

Yiğitler Mahallesi'nde ki diğer işletmeler :

Yiğitler Mahallesi 4

Avşa Bortaçina Restoran, Bortaçina Şarap Fabrikası, Avşa Richie Beach, Avşa Şahin Tepesi, Bahar Aqua Park, Avşa Sapphire Beach, Tavşanlı Beach, Avşa Karadut Beach, Yiğitler Neşeli Balıkçı, O'nun Yeri, Yiğitler Halk Pazarı, Bortaçina Yağ Fabrikası'dır.

Yiğitler Mahallesi 5

Yiğitler Mahallesi, Mahalle Muhtarı Korhan Uygut

Yiğitler Mahallesi Posta Kodu: 10360'dır.

Yiğitler Mahallesi 6

Yiğitler Mahallesi 7

Yiğitler Mahallesi 8

Yiğitler Mahallesi 9

Yiğitler Mahallesi 10

Avşa Beldesi diğer mahalleleri : Deniz Mahallesi - Avşa Mahallesi


Yiğitler Mahallesi Yorumları: