Avşa Adası Nerede AVSA ISLAND - (Türkeli)

Avşa Adası hangi ile bağlı


Avşa Adası Nerede:

Avşa Adası, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan Marmara Denizi’nin güney batısında, Marmara takımadaları içerisinde yer alır. Marmara takımadaları Marmara, Paşalimanı, Avşa, Ekinlik, Hayırsız, Koyun, Mamali, Fener, Yer, Hasır ve Soğan Adası gibi irili ufaklı adalardan meydana gelmektedir. Avşa Adası (20,6 km2) Marmara takımadası içerisinde, Marmara Adası (117 km2) ve Paşalimanı Adası’ndan (21,3) sonra üçüncü büyük adadır. Konum olarak 27°28' ile 27°33' doğu boylamları ve 40°28' ile 40°32' kuzey enlemleri arasındadır. Kabaca 21 km2 alana sahip olan Avşa Adası’nın kıyı uzunluğu ise 28 km’dir. Ekinlik burnu ile Kum burnu arası yani, kuzey-güney doğrultusundaki en uzun yeri 8 km iken, Büyükliman burnu ile Bağ burun arasındaki, doğu-batı doğrultusunda en geniş yeri 5 km’dir.

Avşa Adası Nereye Bağlı

1941 yılında Ankara'da yapılan Birinci Coğrafya Kongresi'nde alınan karara göre Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nün de yer alır. İdari bakımdan ise, Balıkesir ilinin Marmara Adalar ilçesine bağlıdır. 2002 yılında Avrupa Birliği uyum süreci doğrultusunda, Avrupa Birliği’nin kullandığı istatistiki bölge birimleri sınıflandırmasına (NUTS) göre Avşa Adası, düzey 1’de Batı Marmara, düzey 2’de Balıkesir Alt Bölgesi, düzey 3’de ise Balıkesir ili içerisinde yer almaktadır. Avşa resmi olarak Türkiye'nin Balıkesir ili Marmara Adalar ilçesine bağlı bir tatil beldesidir.

Avşa Balıkesir ili Marmara ilçesine bağlı bir beldedir . Avşa mahallesi, Deniz Mahallesi ve Yiğitler mahallesi olmak üzere 3 mahalleden oluşur .

Marmara denizin de ada parçası : Avşa .İlgili Konular : Avşa nerede - Avşa Adası nerede - Avşa nereye bağlı - Avşa adası nereye bağlı - Avşa Nereye bağlı


Avşa Adası Nerede Yorumları: