Avşa Adası'nda müsilaj sorunu

Avşa Gündem - Haber.Avşa Adası'nda müsilaj sorunu
Avşa Adası Deniz İçmesuyu Aritma Tesisinde müsilajın (deniz salyası) meydana getirdiği olumsuzluklara karşı ünitelerin normal şekilde çalıştırılabilmesi için kum filtrelerinin bakım onarımı yapılmakta, su giriş yapısından ve tesisten müsilajı uzak tutmak amacı ile su girişinin sondaj kuyularından sağlanması çalışması hızla devam ediyor. Bununla birlikte tesisin yaz sezonuna hazırlanması ve su üretiminin 6000-6500 ton güne çıkarılması çalışmasına da devam ediliyor.
Tüm bu çalışmaların neticesinde su yetersizliği ve müsilaj sorununa kalıcı çözüm üretmiş olmayı hedefliyoruz.
Çarşamba gününe kadar sorun giderilmiş olacak inşallah, herkesten daha sabırlı olmasını rica ediyorum.
16 kamyon büyük mıcır taş malzeme, 1 tır beton büz, 1 ekskavatör ile #Avşa Arıtma Tesisinde çalışmalara devam ediliyor.

Avşa Adası arıtma tesisisnde çalışma

Süleyman Aksoy:
Marmara Denizinde yaygın olarak görülen müsilaj, Avşa Adamızın denizden arıtılarak içme suyu sağlayan tesisinde de büyük sorunlara yol açmış, özellikle kum filtrelerinin sıklıkla tıkanarak yeterli suyu geçiremez duruma getirmiştir.
Bu sorunun çözümü için su kaynağı olarak denizde bulunan su alma yapısını üç adet yeni açılan kuyulardan temin etmek üzere çalışma başlatıldı. Kuyuların sisteme entegrasyonu sağlanması ile en kısa sürede kuyuları devreye alarak üretim kapasitesini arttırmayı hedefliyoruz. Altı araç, iki iş makinesi ve yirmi kişilik ekip işin başında çalışmaktadır.
Sistemin tekrar bloke olmasını engellemek için mevcut ham su deposu temizliği çalışmalarına da başlanmıştır.
Bu zor süreci yakınen takip ediyor ve sorunun çözümü için ilgili ekibin 7/24 çalıştığını belirtmek istiyorum. Ayrıca Belediyemize su ihtiyacı için sözlü veya yazılı ulaşan herkese tankerle su temini sağlanmaktadır. Çalışmalarla ilgili ilerlemeleri sizinle paylaşıyor, elimizde olmayan münferit sebeplerle yaşanan bu süreçte sabrınızı rica ediyorum.
Saygılarımla…
Su sıkıntısının yaz aylarında yaşanmaması dileğiyle.

Bu Haber 52 Kez Okundu.Ekleme Tarihi:15.05.2021Haberler Sayfasına geri dön >>> Avşa Haberleri