AVŞA Adası

Avşa Beldesi Balıkesir ilinin Marmara ilçesine bağlı tatil beldesi

Avşa :

Marmara denizinde yaşayan küçük bir şehir, eğlence cenneti .
AVŞA 17
AVŞA 1
AVŞA 18
AVŞA ADASI: Erdek’ten 18 mil uzaklıktadır. Avşa Adasının %90'ı doğal plajdır. Avşa Adası'na İstanbul Tekirdağ ve Balıkesirden ulaşım sağlanır. deniz otobüsü ile, Erdek ve Tekirdağ’dan motorla ulaşım sağlanmaktadır. Avşa adası çevresi neredeyse hemen tümüyle plajdır . Ucuz ve Kaliteli konaklama yerleriyle bir tatil cenneti Avşa Adası . Doğal plajlarıyla , eğlence mekanlarıyla Marmara 'nın en güzel mekanıdır .

Nerede Kalınır
AVŞA 15
Avşa'da ekonomik fiyatlı konaklamak için, çeşitli seçenekler bulunuyor. Pansiyonların yanı sıra kamp alanları da hizmet veriyor. Oteller arasında, Ayata Otel, Nehir Hotel, Ayberk Otel, Altınkum Tatil Konakları, Anı Motel, Kiraz Apart, Özcan Ürün Motel, Temel Motel, Temel Motel 2, Pegasus Motel, Prestij Motel, CİNER Otel, Joey Motel ve daha bir çoğu yer alıyor. Arzu edenler mevsimlik ev kiralayabiliyorlar. Adakarası üzümleri, şarap ve Marmara’da bir ada Marmara Denizi’nin ortasında, üzümleri ve şarabıyla ünlü küçük bir ada Avşa. Her sene binlerce ziyaretçiyi ağırlayan ada, kalabalığı ile cıvıl cıvıl bir renk cümbüşü içindedir. Büyük kentlere ulaşım kolaylığı nedeniyle kısa süreli tatiller için de ideal olan Avşa, gün geçtikçe daha daha hareketli bir merkez haline dönüşüyor.

Ulaşım
AVŞA 14
Avşa’ya tek ulaşım yolunuz deniz yolu olacaktır. Fakat deniz yolunun da çeşitli alternatifleri bulunuyor. Öncelikle yer bulabildiğiniz takdirde Karaköy İskelesi’nden hareket eden Mavi Marmara gemisiyle konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Sezon boyunca ulaşım yolları da kısıtlı olduğundan fazla kalabalık olan gemide yer bulmak adeta bir sorun. Dışarıda oturacaksanız da kimi yerlerin çok güneşli, kimi yerlerin de çok rüzgarlı olduğunu hatırlatalım. Eğer arabanızla Avşa Adası’na gitmek istiyorsanız, Tekirdağ’dan arabalı vapurlara binebilirsiniz. Bunun dışında Tekirdağ’dan Avşa’ya hareket eden deniz motorları da bulunuyor. İstanbul’dan vapurla 5.5 saat sürüyor yolculuk, Tekirdağ’dan ise 2 saat. Dilerseniz Erdek’ten, Tekirdağ’dan aktarmalı; dilerseniz de İstanbul’dan tek vapurla Avşa’ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Avşa’ya düzenlenen deniz otobüsü seferleri hem konforlu hem de hızlı bir ulaşım sağlıyor.

Tarihi
AVŞA 20
Avşa’nın tarih boyunca büyük gelişmeler göstermediği genel geçer bir kanıdır. Hıristiyanların sürgün yeri olarak kullanıldığı düşünülen adada bir tane de manastır bulunuyor. Bizans dönemindeki kayıtlarda adanın ismine ‘Ofousia’ olarak rastlanıyor. Daha sonra bölgeye göç ettikleri düşünülen Rumlar ise adaya ‘Afissia’ adını vermişlerdir. Avşa ise bu adın Türkçeleştirilmiş halidir. Fakat yapılan kazılarda ortaya çıkan kemikler, pişmiş topraktan yapılmış çanak-çömlek, çakmak taşı gibi kalıntılar, genel bilgilerin aksine adanın tarihinin çok daha eskilere kadar gittiğini gösteriyor. Fakat günümüzde bir manastır ve bir de şapel harabesinden başka kalıntıya rastlanmamaktadır.

Sezonu
AVŞA 12
Avşa’da tatil sezonu Haziran’da başlıyor. Marmara Bölgesinin çeşitli yerlerinden gelen tatilciler Avşa’yı dolduruyorlar. Pansiyon turizminin yaygın olduğu Avşa’da Avşa halkından bir kaç aile yaz sezonu boyunca bir evde toplanıp kendi evlerini pansiyon olarak kiralıyorlar. Ayrıca yazlık sayısı da oldukça fazla...

Nerede Ne Var ?
AVŞA 11
Avşa’da iskelenin sağ ve sol tarafı boyunca uzanan plaj bütün bir yaz boyunca oldukça kalabalık olur. Marketlerin arasından gireceğiniz yol sizi Yiğitler minibüslerinin kalkış yerine ulaştırır. Yiğitler daha çok çocuklu ailelerin ve yaşlıların tercih ettiği Avşa’nın popüler köyü... Buradaki pansiyonlar da Avşa’ya nazaran daha hesaplı. Yiğitler minibüsle yaklaşık 15 dakika mesafede. Ayrıca buraya faytonla da ulaşabilirsiniz. Buradan son durak Altınkum sahili... Ama dilerseniz Yiğitler’den Altınkum’a yürüyebilirsiniz. 15 dakikalık sahil boyunca yapacağınız yürüyüş sizi Altınkum’a çıkaracaktır. Altınkum’da sahilin soluna doğru yürürseniz plajın kayalıklar ve bu kayalıklara oyulmuş çay bahçeleriyle sonlandığını görürsünüz. Başınız dönmüyorsa kayalıklardaki dik merdivenlerden kayalıkların en tepesine çıkın. Buradan, özellikle gün batımını izlemekten büyük keyif alacaksınız.

Gece Hayatı
AVŞA 10
Avşa her haliyle rengarenk ve hareketli bir tatil merkezi portresi çiziyor ziyaretçilerine... Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz gibi, her türlü eğlencenin tadına da varabilirsiniz. Sahile paralel olarak uzanan cadde gündüz hareketli bir çarşıyken gece, bol ışıklı ve gürültülü bir barlar caddesine dönüşüyor. Sıra sıra, küçük barlardan oluşan ve dışarı taşan müziğiyle, kapı önlerine kadar dizilen hasır taburelerden birinde sabahı edebilirsiniz. Bunun yanında iskelenin sağına düşen yolu yaklaşık 700 m yürürseniz, yol üzerinde otellerin denize dönük nezih barlarını görürsünüz. Bu yolun sonundaki Tanz Disko ise burada gençlerin en çok rağbet gösterdiği renkli bir mekan. Canlı müzikler ve animatörlerin gösterileriyle şenlenen Tanz’da doyumsuz bir gece geçirirsiniz.

Alışveriş
AVŞA 9
Avşa’nın oldukça büyük ve aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz bir çarşısı bulunuyor. Çarşı günün her saati oldukça kalabalık, rahat yürümek mümkün olmuyor. Süs eşyaları ve yöreye özgü hediyelik eşya satan çok sayıda mağaza var. Her türlü giyim eşyası, deniz malzemeleri, fildişi ve ahşap takılar, ahşap biblolar, anahtarlıklar, tahta mutfak ve dekorasyon malzemeleri, şaraplıkların arasından seçim yapmakta zorlanacaksınız. Ayrıca Avşa’ya kadar gelmişken Avşa şarabı almayı da sakın unutmayın.

Sağlık
AVŞA 8
Avşa’da ve Yiğitler’de devlete bağlı sağlık ocakları bulunuyor. Bunun yanında yörede özel klinik ve çok sayıda eczane bulunuyor. Ada diye endişelenmeyin; son derece gelişmiş ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz küçük bir şehir Avşa.

Çocuklarla Tatil

Avşa çocuklarıyla İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan tatil yapmak isteyenler için oldukça ideal... Özellikle çok kalabalık olan Avşa Çarşı’ndan kaçınıp daha sakin olan Yiğitler Köyü’nü veya Altınkum’u tercih edebilirsiniz. Altınkum’un sığ denizi ve sakin plajı çocuklarınızla birlikte rahat bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Doğa Sporları
AVŞA 7
Avşa’da bütün deniz sporları yapılıyor. Kano kiralayabileceğiniz yerler mevcut... Dalış, snorkling, su kayağı gibi sporlar çok yaygın. Deniz oyuncakları her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Banana’ya binen gruplar, heyecanlı ve eğlenceli dakikalar geçirebiliyor. Doğa gezileri yapmak, doğa fotoğrafçılığıyla uğraşmak yaygın... Balıkçılık yaygın bir hobi... İskele sabah saatlerinde balık tutmayı seven insanlarla dolup taşıyor. Ne Yenir ? Avşa’da yemek konusunda bolca alternatif bulabilirsiniz. Ada olması nedeniyle biraz pahalı olduğunu da belirtelim. Öncelikle plajın yanındaki kafelerde sosisli sandviç ya da hamburger türü fast food yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bunun yanında Avşa’da kumpir oldukça yaygın. Lokma ise yörenin vazgeçilmez tatlısı. Sıcakta da lokma tatlısı yenilir mi demeyin, akşam yürüşüne çıktığınızda plastik kaplarda, kızartılışını izleyebileceğiniz çıtır çıtır lokmalardan mutlaka tadın. İncecik çıtır çıtır bir hamur ve hafif bir şeker tadı. Oldukça lezzetlidir. Tabii adanın balık restoranlarına uğramayı ve Avşa’nın ünlü şarabını tatmayı unutmayın ...
AVŞA 16
Avşa is a district of Balıkesir province in the Marmara region. Avşa is an island in the Marmara Sea. Avşa has no land connection to the island as the preferred holiday destination. 11 km from center of town, is 155 km from the provincial center. Avşa Island or Türkeli is a Turkish island in the southern Sea of Marmara with an area of about 14 square miles. Inthe archipelagos in terms of fields which occupies, Avşa Island of Marmara and then come Pasalimani Island. The length of 9 km and a width of 4 kilometers. Besides, Transportation is provided in an easy way by sea from Istanbul, Balıkesir and Tekirdag to Avşa Island. If you want to transport from Tekirdağ and Balıkesir to Avşa, you can come by car to the island with ferry. If you do not want to come by car to the island, you can opt for the sea bus transportation. Minibuses and taxis opportunities allowed you to reach all the bays and beached in the island are waiting for you. Large and small 25 bays and beaches is available to ready to discover the surrounding island. There are the most popular beaches in Avşa Island that need to go as Avşa beach, Altinkum beach, Tavşanlı bay, Çınar bay, Karadut bay, Kumtur bay, Atanaş bay and Yiğitler beach. Beaches and facilities located at all the bays of the island offers all the beauty in order to help you to take the edge off your stress. Avşa Island has a wide range to stay with natural beaches, unique fine sand and self-cleaning sea. When you take the first step to Avşa Island, you will witness the unique freshness of the seafood. While charming with food culture, wine becoming to fresh seafood are also very famous. All facilities is available in Avşa Island like large and comfortable hotels, boarding houses, affordable prices and house for rent(optional). Avşa is not only beautiful in the morning and afternoon but also great evening. Colorful summer evenings is waiting for you with 3 big disco in Avşa Island. Bars, folk houses and cafes has unlimited life music are enjoyed vacationers life to the full until morning. If you want to have an enjoyable holiday according to your budget, we are waiting you for unique and refreshing atmosphere in Avşa Island.

İlgili Konular : Avşa Adası - Avşa Adası sezonu - Avşa Doğa Sporları - Avşa Mahallesi - Avşa Adası Otelleri - Yiğitler Köyü - Avşa Adası Ekonomi - Avşa Adası coğrafya - Avşa Adası İklimi - Avşa Adası Tarihi - Avşa Adası Yapmadan Dönme - Avşa Deniz - Avşa Adası Resimleri
AVŞA 2
AVŞA 3
AVŞA 4
AVŞA 5
AVŞA 6


Avşa Marmara denizinde , Balıkesir ili Marmara ilçesine bağlı bir adadır . 2014 Mart seçimlerinden sonra Balıkesir ilinin büyükşehir olmasından dolayı Avşa belediyesi nüfus yeterliliği olmadığından kapanmış ve Avşa adası 2 mahelleye ayrılmıştır . Adanın Ekinlik Adasına( Kaşık Adası ) bakan kısımı Avşa mahallesi , Marmara Adasına bakan kısmı Yiğitler mahallesi ( Araplar ) olarak adlandırılmıştır . 2005 senesine kadar Türkeli olarak adlandırılan ada : 19.04.2005 Tarihli Resmi Gazete Yer Adının Değiştirilmesine Dair Karar İçişleri Bakanlığından: Balıkesir İli Marmara ilçesine bağlı Avşa (Türkeli) Beldesinin isminin “AVŞA” olarak değiştirilmesi 5272 sayılı Kanunun 10 uncu maddesi uyarınca uygun görülmüştür.İdo Avşa'ya çalıştı
ido-avsa Avşa iskelesinin 49 yıllığına İdo'ya kiralanmaası iptal oldu ve Avşa iskele İdo bekleme alanı yenileniyor.
Arıtmaya Kapasite Arttırımı
su-aritma Avşa su arıtma tesisine kapasite arttırımı yapılacak. Günlük 4.200 ton olan üretim yeni mebran eklenmesiyle günlük 10.000 tona çıkıyor.
Komisyonculara operasyon
komisyoncular İskele meydanında tatilci karşılayan komisyonculara göz açtırılmayacak, 2017 yaz sezonu komisyoncular tarihe gömülecek.
Budo'dan Uçak müjdesi
deniz-ucak-taksi Başkan Aksoy'un girişimleri sayesinde Budo deniz uçakları için anlaşma sağlandı. Avşa Adasına deniz uçağı geliyor.
Avşa'da sanayi kalkıyor
sanayi-kalkiyor Büyük şehirlerde olduğu gibi Avşa Adasında da sanayi bölgesi kurulacak ve şehir içinde ki tamirciler şehir dışına taşınacak.
Avşa Adasında suya indirim
ucuz-su Belediye Başkanı Süleyman Aksoy Avşa Adası sakinlerine müjdeyi verdi : Su %50 indirimli.


Marmara Adalara Hastane
marmara-adalar-hastane Marmara Adaların en büyük eksiği olan Hastane için çözüm kapıda. Tüm Marmara halkına hizmet verecek Hastane için start verildi.
Sokak Hayvanlarına Şefkat Eli
kedi-kulubesi Marmara Adalar Belediyesi sokak hayvanlarını unutmadı. Avşa Hayvan barınağı yenilendi ve Ada geneline kedi köpek kulübeleri yerleştirildi.
Mega Yaşam Projesinde sona doğru
mega-yasam-projesi Avşa Adasının ilk ve tek Mega Yaşam projesi Avşa MOdernde sona gelinmek üzere. Adada bir ilk olan Avşam İnşaat'ın toplu yaşam projesi hayata geçiyor.
Avşa Şantiye yerine döndü
avsa-insaat-sezonu Ada genelinde devam eden projelere, yeni yapılan inşaatlar ve tadilat işleride eklenince Avşa kocaman bir şantiyeye benzedi.
Avşa'da alt yapı yenileniyor
okullar-caddesi Avşa Adasının en büyük sorunlarından biri olan alt yapı için çalışmalar başladı. Okullar caddesinden başlayan alt yapı yenileme işleri devam ediyor.
Mavikoy Marinada çözüm
avsa-marina Avşa Adasının doğal yapısını etkileyen, Mavikoy Marina için Başkan Süleyman Aksoy girişimlere başladı. Marinanın devri için yazışmalar başladı.


Budo 2017 Seferleri Başlıyor
budo Avşa Adasına özellikle yazları çalışan Bursa Deniz Otobüsleri İşletmeleri Budo Ramazan Bayramı ile 2017 yaz sezonuna merhaba diyor.
İdo 2017 Seferleri Nisanda
ido İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi İDO 2017 nin ilk Avşa seferini 14 Nisanda başlıyor. Fiyatları Promasyon 40Tl Ekonomik 63 TL olarak belirlendi .
2017 Ramazan Bayramı
2017-ramazan-bayrami 24 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi - 25 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün - 26 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün - 27 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün
2017 Kurban Bayramı
2017-kurban-bayrami 31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi - 1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün - 2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün - 3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün - 4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün
Avşa'ya Sentetik çim saha
avsa-sentetik-cim-saha Şampiyon olan Marmara Adalar Spor tüm adalar halkını gururlandırdı. Avşa Adasında bulunan toprak saha sentetik çim yapılacak.
Mehmet Uyar parkı revize ediliyor
mehmet-uyar-parki Avşa Adasının en popüler parklarından olan Mehmet Uyar parkı komple yenileniyor. 2017 yazında yeni modern bir park göreceğiz.


Pazar alanı yenileniyor
acik-pazar-alani Avşa Adası merkezde bulunan açık hava pazarı yenileniyor. Ekinlik, Yiğitler ve Avşa halkının doğal ürünlerinide bulabileceğiniz pazar alanı modern bir yüze kavuşuyor.
Takı pazarına yeni yüz
taki-pazari İskele meydanında bulunan takı pazarı da Avşa Adasının modernleşme rüzgarına kapıldı . Daha düzenli ve Avşa'ya yakışır bir takı pazarı için çalışmalar sürüyor .
Dere Yatakları ıslah ediliyor
dere-yataklari Avşa Adasında daha önce yaşanan sel felaketi unutulmadı . Devlet Su İşlerinin denetiminde yapılan dere ıslah çalışmaları hızla devam ediyor . Şu an kazılar sürüyor.
Modern Taksi durağı
taksi-duragi Avşa mahallesi taksi durağı için daha modern bir düzenleme yapıldı. Yeni proje ile taksiciler ve halk modern bir taksi durağına kavuşuyor. Yeni taksi durağı çok yakında.
Sohbet Cafeye yeni proje
balikci-cafe-pastane İskele meydanında bulunan Sohbet Cafe tarihe karıştı. Avşa marka olma yolunda yenileniyor. Modern bir cafe, pastahane ve balıkçıya kavuşuyoruz.
Rıhtım Cafeye yeni proje
rihtim-cafe Avşa Adasının çehresini değiştirecek projede Rıhtım Cafenin olduğu yerde hayata geçiyor. Avşa iskelesinin yeni yüzü olacak projede Restaurant, Cafe ve Kış bahçesi olacak.


Gestaş Yeni Sefer Tarifesi
gestas-arabali Yaz Kış Erdek Avşa Adası Marmara Adası arası sürekli çalışan Gestaş Arabalı gemisi yeni sefer tarifesini açıkladı. Avşa İskelesindeki çalışmalar nedeniyle kamyonlar Yiğitler limanından taşınacak.
Adalar 1 Yeni Sefer Tarifesi
adalar1 Ömer Kaptan 3 Adalar 1 gemisi Tekirdağ - Marmara - Avşa Adası Yiğitler Lİmanı Erdek arası her gün çalışmaya başlamıştır . Yiğitler Limanından Avşa Merkeze ücretsiz servis bulunmaktadır .
Mavi Marmarayı Beklerken
mavi-marmara Adalar halkı Mavi Marmara'sını geri istiyor. Çok uzun süre Türkiye gündemine oturan ve yaz kış Avşa seferlerine başlaması son anda iptal edilen gemi için Muhteşem Süleyman'ın yeni girişimleri bekleniyor.
Muhteşem Süleyman AKSOY
suleyman-aksoy Marmara Adalar halkı ona bu ismi layık gördü : Muhteşem Süleyman ... Süleyman Aksoy genç başkan Marmara Adalar için durmadan çalışıp sürekli yeni projeler üreterek bu lakabı fazlası ile hak ediyor .
Avşa 5te5 Yapıyor
avsa-beste-bes Avşa Adasının çehresi değişiyor. Daha modern bir Avşa için Muhteşem Süleyman 'ın durmaya niyeti yok. Avşa'da 5 Proje aynı anda başladı. Sırada adanın çehresini değiştirecek bir çok proje daha var.
Avşa'nın Marka Değeri Yükseliyor
avsa-marka-oldu Avşa Adasının marka değeri yükseliyor. Yeni projeler ve açılan işletmeler Ayanya Beach, Atamerin Bahçesi ve Aquapark gibi gelişmeler Avşa'yı geleceğe ve modernleşmeye taşımaya devam ediyor.